Demonstrace po celém Španělsku: Bytová krize na vrcholu

Profilovka
07. 04. 2025

Madrid: Statisíce demonstrantů zaplnily o víkendu ulice čtyřiceti španělských měst. Lidé nesouhlasící se stávající bytovou politikou dali hlasitě najevo svou nespokojenost s rostoucími nájmy a nedostatkem cenově dostupných domů. Téma bydlení, klíčové pro každodenní život obyvatel, se stává stále větším problémem, přestože Španělsko zažívá hospodářský růst, který je nejrychlejší v Evropě.

Proč tato krize vznikla?

Nedostupnost bydlení má mnoho příčin. Jednou z nich je prudký turistický boom. Rekordních 94 milionů turistů navštívilo v roce 2024 Španělsko, což přispělo k růstu krátkodobých pronájmů na úkor dlouhodobých nájemních smluv. Majitelé nemovitostí často upřednostňují rychlé a výnosné pronájmy turistům, což vytlačuje běžné obyvatele z trhu.

Dalším faktorem je migrační příliv. Španělsko přitahuje pracovní sílu, která vyplňuje mezery v zaměstnanosti, avšak současně zvyšuje poptávku po bydlení. Tato situace je umocněna nedostatečnou výstavbou. Pouze 120 000 nových bytů ročně zdaleka nepokryje poptávku, která se odhaduje na deficit 500 000 jednotek.

Vliv na běžné obyvatele

Pro mnohé obyvatele se situace stává neúnosnou. Průměrné nájmy se za poslední desetiletí zdvojnásobily, zatímco mzdy tomuto růstu nestačí. Rodiny jsou nuceny sdílet byty s dalšími lidmi, nebo se stěhovat na periferie, kde však často chybí infrastruktura.

Margarita Aizpuruová, 65letá obyvatelka madridské čtvrti Lavapies, líčí, jak se obyvatelé jejího domu dozvěděli, že jejich nájemní smlouvy nebudou obnoveny. "Všechny nás vykopnou, aby z našich bytů udělali turistické," shrnuje situaci.

Jak na to reagují úřady?

Španělská vláda čelí kritice za svou reakci na krizi. Středolevý kabinet se snaží balancovat mezi podporou turistického průmyslu a ochranou práva na bydlení. Aktivisté však tvrdí, že současná opatření jsou nedostatečná. Demonstranti v Madridu nesli transparenty s heslem "Bydlení je základní právo" a požadovali, aby se změny staly prioritou bez ohledu na politickou stranu u moci.

Co bude dál?

Očekává se, že protesty budou dále růst, dokud nebude přijat konkrétní plán na řešení bytové krize. Obyvatelé velkých měst i menších obcí žádají opatření, která by vrátila stabilitu na trh s bydlením a zajistila cenovou dostupnost pro všechny.

Španělsko, země, jež je považována za jedno z nejlepších míst k životu i návštěvě, stojí před zásadní otázkou. Dokáže najít rovnováhu mezi prosperitou z turismu a právy svých obyvatel na dostupné bydlení? Budoucnost ukáže, zda se tento nesnadný úkol podaří splnit.

Demonstrace Španělsko

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.