Elon Musk a jeho vliv na evropskou krajní pravici

Profilovka
04. 04. 2025

Technologický miliardář Elon Musk se v posledních měsících stále více angažuje v evropské politice, zejména ve prospěch krajně pravicových hnutí. Na své platformě X propagoval německou stranu Alternative für Deutschland (AfD), která je německou zpravodajskou službou klasifikována jako podezřelá extremistická skupina. Muskův vliv však neměl zásadní dopad na výsledek voleb, přestože označil AfD za "jedinou naději" Německa.

Musk a AfD: podpora i kontroverze

V lednu Musk kritizoval evropskou byrokracii a regulace, přičemž použil i memy z filmů jako "Tropic Thunder". Následně 9. ledna odvysílal rozhovor s vůdkyní AfD Alicí Weidelovou. Přestože se Musk snažil prezentovat stranu jako alternativu k současné politické situaci, analytici Reuters se shodují, že jeho podpora neměla významný dopad na volební výsledek.

Rostoucí popularita AfD je součástí širšího trendu populistických krajně pravicových stran, které dosáhly významných úspěchů v celé Evropě. Tyto strany jsou nyní součástí vlád v Itálii, Nizozemsku, Maďarsku, na Slovensku, ve Finsku a Chorvatsku. Ve Švédsku, Rakousku a Německu patří mezi nejsilnější opoziční strany a v průzkumech veřejného mínění posilují i ve Francii.

Muskova role v evropské politice

Podle agentury Reuters Musk využívá platformu X k propagaci pravicových osobností v Británii, Itálii a Rumunsku a zároveň ostře kritizuje EU a její představitele. Po listopadových amerických volbách, kdy pomohl Donaldu Trumpovi k návratu do Bílého domu, se jeho zaměření přesunulo na Evropu.

V Británii Musk podporuje pravicovou populistickou stranu Reform a vyzývá k propuštění uvězněného krajně pravicového aktivisty. V Itálii navázal úzké vztahy s premiérkou Giorgií Meloniovou, se kterou sdílí obavy z migrace a demografických změn. V Rumunsku propagoval krajně pravicového politika Calina Georgescua a kritizoval tamní soudce.

Podle odborníků má Musk obrovský vliv na veřejné mínění a může přispět k politickým změnám v Evropě. Regulátoři EU se obávají jeho snah oslabit evropské předpisy a posílit vliv USA v rámci geopolitické hry.

Důsledky pro Teslu

Muskovy politické aktivity mají dopad i na jeho podnikání. Prodeje Tesly v Evropě v lednu meziročně klesly o 45 %, zatímco její konkurenti zaznamenali růst o 37 %. Několik manažerů firemních vozových parků uvedlo, že se podíl Tesly v jejich flotilách nezvýšil nebo dokonce klesl.

Na sociálních sítích se šíří hashtagy jako #teslatakedown a #swasticars, které vyzývají k bojkotu Tesly kvůli Muskovým výrokům. Mnoho zákazníků, kteří dříve preferovali Teslu kvůli její technologii, se nyní od značky distancuje.

Muskova podpora krajně pravicových hnutí v Evropě vyvolává silné reakce. Zatímco někteří ji považují za legitimní kritiku evropské politiky, jiní ji vnímají jako pokus o politickou manipulaci. Nejenže tím Musk ovlivňuje veřejné mínění, ale jeho aktivismus se odráží i na prodejích Tesly, které v Evropě čelí poklesu. Je otázkou, zda bude Musk pokračovat v této politické linii, nebo zda se zaměří zpět na své podnikatelské aktivity.

 

USA Tesla Evropská unie

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.