

Až donedávna bylo na jaře běžné vidět na zahradách hořící hromady listí a větví. Zákony sice dávaly rozporuplné signály, ale nějak se to vždy „přešlo“. Teď už je jasno. Od 1. března 2025 platí novela Zákona o ochraně ovzduší (zákon č. 201/2012 Sb.), konkrétně jeho § 16 odst. 9, která zakazuje pálení biomasy za účelem její likvidace. Co to znamená pro majitele zahrad? A co pro milovníky táboráků?
Ještě před pár dny bylo možné pálit suchý rostlinný odpad na základě zákona o ochraně ovzduší. Zákon o odpadech (č. 541/2020 Sb.) to přitom zakazoval. Novela, která nyní vstoupila v platnost, tuto nesrovnalost odstranila: spalování listí, trávy a větví na zahradách je nyní zakázáno. Výjimkou jsou pouze situace, kdy nejde o likvidaci odpadu – tedy například táborák nebo grilování.
Hlavním důvodem je ochrana ovzduší. Hoření mokrého listí nebo trávy často neprobíhá dokonale, což vede k uvolňování nebezpečných látek a obtěžujícímu kouři. Spalovny jsou vybaveny technologiemi, které si s tímto problémem poradí. Proto je vhodnější odevzdat bioodpad do kompostárny nebo do obecních kontejnerů.
Co tedy dělat s větvemi a listím? Možností je několik:
Kompostování – zdravé listí a tráva se skvěle hodí na domácí kompost.
Obecní kontejnery – mnoho měst a obcí zajišťuje svoz bioodpadu, například i Havlíčkův Brod, kde místní technické služby pravidelně organizují sběr a zpracování zahradního odpadu.
Spalovny – pokud je odpad kontaminovaný nebo napadený chorobami, měl by být odborně spálen.
Zatímco na zahradách je pálení větví zakázáno, v lese platí jiná pravidla. Podle zákona o lesích (č. 289/1995 Sb.) je možné v rámci lesního hospodářství spalovat klest a odpadní dřevo, pokud to neohrozí okolní porosty nebo nezpůsobí požár. Mnoho lesních správ však dnes upřednostňuje štěpkování nebo ponechání větví k přirozenému rozkladu, což podporuje lesní ekosystém.
Milovníci grilování a opékání špekáčků mohou být klidní. Novela zákona nemá za cíl omezovat posezení u ohně s přáteli. Táborák nebo grilování jsou stále povoleny, protože jejich účelem není likvidace odpadu. Nicméně platí, že i u těchto aktivit je dobré volit kvalitní palivo a vyhýbat se pálení vlhkého dřeva nebo nevhodných materiálů.
Zákaz spalování biomasy je krokem k čistšímu ovzduší a menšímu obtěžování sousedů. Ať už jste zastánci tradičních podzimních ohňů, nebo spíše příznivci ekologických řešení, je jasné, že cesta k lepšímu ovzduší vede jinudy než přes dýmem zahalené zahrady.
Životní prostředí Havlíčkův Brod Kompostování