

Jedna miliarda korun. V ekonomickém měřítku možná nepředstavuje zásadní sumu. Ale v kontextu Havlíčkova Brodu, města s necelými 24 tisíci obyvateli, je to částka, která si říká o pozornost – a především o respekt. Poprvé v historii města byl schválen rozpočet přesahující miliardu korun. Nejde však jen o čísla. Jde o způsob myšlení, který se za těmito čísly skrývá.
Rozpočet pro rok 2025 má výdaje ve výši 1,0439 miliardy korun, zatímco příjmy činí 963,9 milionu. Ano, matematicky to znamená schodek. Ale politicky to znamená něco jiného: ochotu čelit výzvám, nejen je odkládat. Město sáhne do svých rezerv, konkrétně sníží termínované vklady, aby mohl plán uskutečnit. A to není známka lehkomyslnosti. Naopak – je to ukázka důvěry ve vlastní budoucnost.
Z celkového balíku půjde 380 milionů korun na investice. To číslo však nevystihuje skutečný rozsah proměn, které město plánuje. V sázce je víc než beton a asfalt. Jsou to hodnoty, které rozhodují o tom, jaké město chceme být.
Největší pozornost si zaslouží oblast školství. V době, kdy se v celostátní politice debatuje o škrtech ve vzdělávání, Havlíčkův Brod dělá pravý opak. Připravuje investice do základních škol za téměř 200 milionů korun během dvou let. Výstavba nové ZŠ Konečná a úpravy v ZŠ V Sadech letos spolknou 90 milionů. To nejsou jen stavby – to je vyjádření, že vzdělání je pro město základ, nikoli luxus.
Sport a pohyb nejsou v rozpočtu odsunuty na okraj. Naopak. Multifunkční hřiště u ZŠ Nuselská vyroste za 60 milionů. Ať už jde o děti, mládež nebo dospělé, město investuje do prostoru, kde se odehrává nejen sport, ale i mezilidské setkávání a zdravý životní styl.
Velká část prostředků míří do dopravní infrastruktury – ale ne bezhlavě. Jde o konkrétní, dobře zacílené projekty. Havlíčkova ulice projde rekonstrukcí za 40 milionů, P. F. Ledvinky za dalších 30. Jde nejen o komfort, ale i bezpečnost a modernizaci. K tomu se přidává pět milionů pro cyklodopravu – ne s ambicí konkurovat Kodani, ale s cílem nabídnout lidem možnost volby.
Revitalizace parku Budoucnost pokračuje – dalších 35 milionů připadne na etapy III. a IV. Město tak vysílá jasný signál, že kvalita života není jen o infrastruktuře, ale i o veřejném prostoru a vztahu k přírodě. Kulturní instituce jako divadlo a kino získají dohromady 18 milionů. Nejsou to pouhé budovy. Jsou to místa, kde vzniká společenský dialog.
Zapomenout nesmíme na participativní rozpočet – 4 miliony korun půjdou na projekty navržené přímo občany. Není to suma, která by změnila město, ale je to gesto, které může změnit způsob, jakým se občané na správě města podílejí.
Všechno výše uvedené není samozřejmost. V době, kdy se často mluví o úsporných opatřeních jako o ctnosti, volí Havlíčkův Brod jiný přístup. Investuje. Ne do efektu, ale do skutečné změny. Ne do zkrášlení, ale do podstaty. A především: s respektem ke svým občanům.
Město, které plánuje budoucnost – nikoliv jen přežívání. Možná se to zdá jako samozřejmé. Ale v dnešní době je to spíš výjimečné. A proto stojí za to to napsat.
Havlíčkův Brod Rozpočet Zdeněk Stejskal